HIRDETÉS

Erdővidék az én hazám

Tiéd a város, magadnak rombolod.

Erdővidék az én hazám

HozzászólásSzerző: powershot » 2008.12.30. 18:37

a régi folytatása es lehet itt, barótiakkal vagy nélkülük :)
Ó, ha rózsa bimbó lehetnék
powershot

Re: Erdővidék az én hazám

HozzászólásSzerző: timerobber » 2008.12.30. 20:52

Nem lett volna ildomos megelozni teged :) Udv ujra
timerobber

HozzászólásSzerző: powershot » 2008.12.31. 16:20

nem tudom meddig maradhatok itt :)

de azért kár volt a régi disputát teljesen felhagyni, hiszen ez a topic is egy látlelet volt az elmúlt évekről

de így írják sokan újra a történelmet

törölve a múltat

volt kitől tanulják
powershot

HozzászólásSzerző: powershot » 2008.12.31. 16:30

A topic indító szöveg a topic címe...

Kérdéesm: van-e, létezik-e erdővidéki identitás???

Mert szerintem igen.

U.i. Erdővidék falvai:

ERDOVIDÉK --------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Ez a néprajzi tájegység nagyjából egybeesik a földrajzi értelemben vett Baróti-medencével és az Olt völgyének Köpectől Bölönig tartó jobb oldali szakaszával, keleti peremével.

--------------------------------------------------------------------------------

Uzonkafürdő (Ozunca Băi)
Nagybacon (Băţanii Mari)

Szárazajta (Aita Seacă)

Zalánpatak (Valea Zălanului)

Bodos (Bodoş)

Kisbacon (Băţanii Mici)

Magyarhermány (Herculian)

Bibarcfalva (Biborţeni)

Barót (Baraolt)

Olasztelek (Tălişoara)

Bardóc (Brăduţ)
Erdőfüle (Filia)
Székelyszáldobos (Doboşeni)

Vargyas (Vîrghiş)

Felsőrákos (Racoşul De Sus)

Köpec (Căpeni)

Köpecbánya (Colonia Căpeni)
Miklósvár (Miclişoara)

Nagyajta (Aita Mare)

Középajta (Aita Medie)

Bölön (Belin)
-----------------------------------------------------

Zalánpatakon csodálkozom, hogy idesorolták, mert mi otthon sosem tartottuk erdővidékieknek a zalánpatakiakat

Kép

Kép
powershot

HozzászólásSzerző: powershot » 2008.12.31. 16:33

powershot

HozzászólásSzerző: powershot » 2009.01.05. 06:10

Baróton másodikán jött a gólya

Baróton 2009. január másodikán 4 óra 15 perckor született az első gyermek, Majláth Aurórának fogják keresztelni, a huszonkét éves Majláth Rozália negyedik gyermeke 3400 grammos, 51 centiméter hosszú. A bányaváros szülészetére az új év első öt napján még egyszer szállt le a gólya — tudtuk meg Szilágyi doktortól —, akkor egy kisfiút hozott, Papuc Botondot. (simó)

mai 3szek
powershot

HozzászólásSzerző: powershot » 2009.01.05. 06:15

powershot

HozzászólásSzerző: powershot » 2009.01.05. 06:26

powershot

HozzászólásSzerző: laszlo judit » 2009.01.05. 13:28

No, üdvözlet ebben a csodásnak igérkező új esztendőben. Ez az új csoda, vajon hogy fog működni? A régi jobban tetszett, de hát mindennel így vagyunk. Még megérhetjük, hogy az új évvel is így járunk! :roll:
laszlo judit

HozzászólásSzerző: saci » 2009.01.05. 14:15

Na lassuk akkor ki meg erdovideki ?
Vagy annak erzi magat ?
saci

HozzászólásSzerző: powershot » 2009.01.05. 16:02

valÓban sokkal rondább, gyengébb, szarabb mint a z előző Disputa.

Egyedüli, de nagy előnye: ebből még nem rugtak ki a (...) moderátorok engem :)

Ennyire csúnya kinézetelő, átláthatatlan, használhatatlan fórumot ritkán látni :(
powershot

HozzászólásSzerző: powershot » 2009.01.05. 16:03

saci írta:Na lassuk akkor ki meg erdovideki ?
Vagy annak erzi magat ?

én az vagyok

onnan származom

annak érzem magam :)
powershot

HozzászólásSzerző: Nagy Viktor » 2009.01.05. 17:34

Tisztelettel üdvözlök minden ismerőst, aki jelen van, és valaha megjelenik ezen az oldalon
Meglepődtem, a mai nap amikor a blogomban megláttam a disputa URL-jét. :oops: mindazonáltal nagyon örültem, s egyben megtisztelő volt, hogy ott láttam a nevem és a fotoblogom címét. Ezennel hadd ragadjam meg a lehetőséget, hogy köszönetet mondjak powershot barátunknak, aki megismertette velem ezt a tárhelyet. Én sajnos nem tudom, hogy ki lehet a nevezett felhasználó, de azt látom, hogy nem kezdő szinten járatos a világhálón. A weboldalát nem tudtam megtekinteni, mert az éppen fejlesztés alatt van...de majd legközelebb. Addig is kérem tőle, hogy legyen szíves küldjön egy privát levelet, hogy megtudjam kinek köszönhetem a jelenlétemet. (a címem megtalálható a blogom profiljában)
Erdővidék az én hazám... nem felejtem el soha Kriza Jánost, és nem felejtem el soha Erdővidéket...
Ki tekinthető Erdővidékinek, vagy létezik-e autentikus Erdővidéki öntudat? E kérdésekre egyszerű frázisokkal válaszolni nehéz, mert azon egyszerű válasz, hogy: "igen létezik" kevés! Ki tekinthető Erdővidékinek? Erre talán egy kicsit egyszerűbb válaszolni, s a maga módján az említett barátunk megfogalmazta: "aki ott született, tehát Erdővidéki származású"
Azt hiszem, hogy átgondolva, és megfogalmazva az Erdővidéki származástudatot, visszatérek ide!
Addig is a disputa ergo az Erdővidék az én hazám tárhely URL-jét kiteszem a blogomba, hogy más arra tévedő is ismerje ezt a topicot.
Szervusztok.
Nagy Viktor

HozzászólásSzerző: Nagy Viktor » 2009.01.05. 19:05

:oops:
Nagy Viktor

HozzászólásSzerző: powershot » 2009.01.05. 21:22

Nagy Viktor írta: Ezennel hadd ragadjam meg a lehetőséget, hogy köszönetet mondjak powershot barátunknak, aki megismertette velem ezt a tárhelyet. Én sajnos nem tudom, hogy ki lehet a nevezett felhasználó, de azt látom, hogy nem kezdő szinten járatos a világhálón. A weboldalát nem tudtam megtekinteni, mert az éppen fejlesztés alatt van...de majd legközelebb. Addig is kérem tőle, hogy legyen szíves küldjön egy privát levelet, hogy megtudjam kinek köszönhetem a jelenlétemet. (a címem megtalálható a blogom profiljában)
[
Szervusztok.

privat ment :)

az powershot oldalt csak tárhelynek használom, igaz a jelszót elfelejtettem, míg ki voltam dobva az Disputáról, de majd nyitok máshol

nagyon jártas nem vagyok a neten, csak mennyire egy falusi lehet :)
powershot

HozzászólásSzerző: laszlo judit » 2009.01.06. 10:23

Érdekes ez a ki hová való kérdés.
Édesapám, aki örök életében költöző életformát élt, ugy határozta meg, hogy oda való vagy, ahol legtöbbet éltél. Namármost, én 13 évet éltem Erdővidéken, eddigi életemből ez a legtöbb egy helyben. De már megint nem ott vagyok. Ahol születtem, ott alig éltem. A szüleim különböző irányból jönnek. Ugy szoktam mondani, hogy erdélyi vagyok. Ez a 13 év sokban befolyásolt, nem mindig jó irányba. Viszont abban igazatok van, nem lettem erdővidéki, csak azért, mert ott éltem jó sokat. De el sem tudok elszakadni tőle. Igenis van egy nagyon erős, jellegzetes Erdővidéki Szellem :shock: , szellemiség, aminek bizony nagy megtartó, otthontartó ereje van (lehetne). ÉS KÉRLEK KEDVES ERDŐVIDÉKIEK, MOST AZ EGYSZER ÉRTSÉTEK JÓL, MIT AKAROK MONDANI! Egy különös, zárt világ, amibe nehéz belépni, aztán meg épp olyan nehéz kilépni belőle, ha megszeretted. Minden vitátok ellenére, nem is tudjátok egymás nélkül vagy máshol elképzelni a világot. És ez manapság nagyon kevés helyen érezhető ennyire erősen.
Hú, enyhén átmentem érzelgősbe. Csak haragszom, amiért annyit veszekedtek, ahelyett, hogy paradicsommá tennétek azt a csodás világot, ami még megvan és a tietek!!!!!!!

Szeretettel kívánok az új évben egy kicsit több türelmet, egymás elfogadását és belső békét minden erdővidékinek: László Jutka
laszlo judit

HozzászólásSzerző: Demeter Zoltán » 2009.01.06. 10:57

Mai 3szek, 2009 január 6., kedd: Közélet

A betűk emlékeznek — Kisgyörgy Zoltán

Kovács József Erdővidék északi régiójának legkiválóbb ismerője, lapunk külső munkatársa volt. Topográfusa, kartográfusa, térképésze nemcsak erdőnek, mezőnek, hanem a szénbányák belső labirintusának is.
Mérőműszere nyomán hajszálpontosan találkoztak, a bányászok nyelvén durkoltak a föld mélyének sötétjében az egymáshoz közeledő bányatárók. A Dél-Hargita előterében, Szé­kelyszáldobos, Bardoc, Erdőfüle és Olasztelek térségében a helynevek ezreit gyűjtötte egy csokorba. Lejegyezte a régi történeteket, a helyi népszokásokat, késével-bicskájával megörökítette a száldobosi faragott fejfák motívumvilágát. Kopjafát faragott minden idők egyik legnagyobb magyar történészének, László Gyulának. ,,Jegyezgetem a veszendő dolgokat — mondta utolsó találkozásunk alkalmával —, mert a betűk emlékeznek akkor is, ha mi már nem leszünk."

Kovács József tolla, faragókése örökre megpihent.

Nyugodjon békében!
"Igyekezzünk úgy élni, hogy amikor meghalunk, a temetkezési vállalkozó is szomorú legyen!"
Mark Twain
Demeter Zoltán

HozzászólásSzerző: Demeter Zoltán » 2009.01.06. 11:42

powershot írta:
saci írta:Na lassuk akkor ki meg erdovideki ?
Vagy annak erzi magat ?

én az vagyok

onnan származom

annak érzem magam :)

Én is az vagyok! ;)
Itt születtem, itt élek és nem kívánok innen elköltözni, pedig már többször is kaptam ajánlatot!

Szerintem mindenki odvaló, ahová valónak érzi magát! És kötődhet valaki akár két vagy több helyhez is, ha a sors úgy rendelte neki, hogy több helyen kell éljen. Az is igaz viszont, hogy a sorsot is lehet egy kicsit befolyásolni. És az is igaz, hogy minél több gyökérrel kötődik valaki egy helyhez, annál nehezebben tud tőle elszakadni! No, így jártam én Erdővidékkel. :)

Sok helyen megfordultam magam a Kárpát medencében és mindig büszkén (bevallom, hogy néha egy kicsit tüntetően is) vallottam magam erdővidékinek. Kintről nézve valóban az egyik legzártabb kistérség vagyunk. Viszont az is igaz, hogy az egyik legszebb, illetve a méretéhez és lakóinak számához mérten, az egyik "legzsúfoltabb", ha a kulturális és természeti értékeket, az itt született híres személyiségek számát, arányát vesszük alapul.

Demeter Laci komámmal úgy is szoktuk reklámozni Erdővidéket, mint azt a helyet, amelyet az Isten elsőként és jókedvében teremtett, majd látván, hogy az milyen jóra és szépre sikeredett, folytatá teremtő és alkotó munkáját. :lol:
"Igyekezzünk úgy élni, hogy amikor meghalunk, a temetkezési vállalkozó is szomorú legyen!"
Mark Twain
Demeter Zoltán

HozzászólásSzerző: Demeter Zoltán » 2009.01.06. 11:51

powershot írta:[color=#004000]

[size=150]
A szorosról bővebben itt

Mi több, itt még bővebben találtok infókat:

http://www.vargyasszoros.org/
Mark Twain
Demeter Zoltán

HozzászólásSzerző: powershot » 2009.01.06. 13:04

Demeter Zoltán írta:Az is igaz viszont, hogy a sorsot is lehet egy kicsit befolyásolni.

igen, van szabad akarat, de van olyan is, mikor nem te döntesz, hanem téged döntenek, s akkor menni kell :)

"Mert ahova te mész, megyek én is. Ahol te letelepszel, letelepszem én is. A te néped az én népem, a te Istened az én Istenem.

Ahol te meghalsz, ott haljak meg én is, ott temessenek el." (Rut könyve 1.16-17)

DE a gyökerek azok megmaradnak. És ahogy a zember öregszik, mert igen: öregszik, egyre erősebbek ezek a gyökerek, egyre meghatározóbbak.

Én sem hittem volna ezt, még pár évvel ezelőtt sem. De így van. Legalábbis nálam.
powershot

Következő

Vissza: L O K Á L P A T R I Ó T Á K