HIRDETÉS

Sapientia kontra Babes Bolyai

Rommagyar gumiszoba. Ei cu ei, noi cu voi.

Sapientia kontra Babes Bolyai

HozzászólásSzerző: JODIE » 2009.06.27. 18:05

Melyik jobb szerintetek a Babes Bolyai Vagy a Sapientia?Érintettek jelentkezzenek.Szerintem egyik kutya másik eb ;)
JODIE

Re: Sapientia kontra Babes Bolyai

HozzászólásSzerző: Kánya » 2009.06.28. 20:29

JODIE írta:Szerintem egyik kutya másik eb ;)

Következtessek ebbõl, hogy minõségileg a bányabéka segge alá estek?
Mert én is a Bábes-Bolyait végeztem -(anno)- és immár több mint 40 éve abból élek - méghozzá elismerten jól. :oops: 8-)
(Szerintem, nem elég "egyetemre járni": tanulni is kellene.)
Persze hogy van szabad akaratunk, hiszen nincs más választásunk. (The Hitchens Paradox)
Kánya

HozzászólásSzerző: judy » 2009.06.28. 21:48

Kánya írta:
JODIE írta:Szerintem egyik kutya másik eb ;)

Következtessek ebbõl, hogy minõségileg a bányabéka segge alá estek?
Mert én is a Bábes-Bolyait végeztem -(anno)- és immár több mint 40 éve abból élek - méghozzá elismerten jól. :oops: 8-)
(Szerintem, nem elég "egyetemre járni": tanulni is kellene.)

Manapság egyetemi tanárok mesélik ,hogy fizetni kell az egyetemen,hogy végezz:Ez lett a magas mérce?
judy

HozzászólásSzerző: Kánya » 2009.06.28. 22:25

judy írta:fizetni kell az egyetemen,hogy végezz

Mi az, hogy "fizetni kell"? Tandíjt? Szerintem, az a normális: én is fizettem, öszvisz, magamért kilenc évet anno a kommunista munka mezején, az egyik gyerekért egy autónyit, a másikért egy fél háznyit - itt nincsenek "Soros-alapítványok".
Mit ad az Isten, amelyikért kevesebbet fizettem, annak sokkal jobban megy sora, mint a másiknak - bizonyitékként, hogy fontosabb a tanulás, mint az egyetem neve.
Ha pediglen csúszópénzre gondoltál, hát - ez a játék neve: balkanizmus. Tegyetek róla. :twisted:
Persze hogy van szabad akaratunk, hiszen nincs más választásunk. (The Hitchens Paradox)
Kánya

HozzászólásSzerző: Strongbow » 2009.06.29. 09:29

Szóval az UBB benne van a világ első 7oo egyeteme rangsorában. Fizetni csak aki fizetéses helyre került be, azoknak és a naplopóknak, butáknak kell. De van egy ilyen mondás romanul "Domnia si prostia se plateste". Aki egyetemet akar végezni és abból akar megélni amit ott tanult annak bizony tanulnia is kell nemcsak kocsmázni, Bulgakovba, After Eightbe stb járni, de időnként könyvtárba meg persze előadásokra is kell menni. Az év közben kiadott dolgozatokat nem Copy-Paste módszerrel, hanem becsületesen kell megirni. Az elmúlt 1o évben nagyon sok fiatal, lelkes tanerő került a katedrákra akik mindent igyekeznek átadni a diákoknak. Persze van sok kamu fakultás ami diplomát ad ugyan de megélhetést nem. Általában elmondható, hogy a kolozsvári UBB nagyon nagy fejlődésen ment át, rengeteg új épületet kapott, jó körülményeket biztosit, a tudomány elsajátitása viszont a diákokra hárul. Ismerőseim körében vannak akik itthon, de nagyon sokan vannak akik külföldön is kitünően megállták/ják helyüket azzal a tudásbagázzsal amit itt szereztek
Strongbow

HozzászólásSzerző: judy » 2009.06.29. 10:09

A Babes Bolyai és a többi egyetem régen ért valamit.Ma futószalagon mennek a diákok ,nem olvassák el a beérkezett dolgozatokat,jó nekik a fizetéses ,mert felhúznak két emeletet belőle.De a diák mit kap?Azt,hogy felhígult az egyetem.De ki hígitotta fel?Ők ,mert százasával vesznek fel dIákokat.A nem fizetéses helyek a nagy médiások, akiknek a médiát anyuka apuka elintézte az értettségin.
judy

HozzászólásSzerző: boditamas » 2009.06.29. 17:29

Még hozzá lehetett volna tenni : kontra PKE. Szerintem a három egyetem arra kellene törekedjen, hogy ne induljanak párhuzamos szakok. Vagy ha indulnak is, a helyek számának a megállapitásánál figyelembe kellene venni, hogy mekkora az igény az illető szakra.
boditamas

HozzászólásSzerző: Kánya » 2009.06.29. 22:29

Kedves judy/JODIE, lennétek szivesek bõvebben adni elõ kifogásaitokat: mi az, hogy "felhígult"? Elemi szinten adnak elõ? Avagy, hogy "mindenkit" átengednek?
Mert ha túl sokan volnának egy-egy kurzuson, az nem kellene befolyásolja az elõadás minõségét - és a tanulásét sem.
Ha pediglen "mindenkit" átengednek (pénzért, vagy sem), akkor maguk alatt ásnak vermet, mert két éven belül 7-ezredikké vedlenek a 7-századikból (mellesleg, nekem a 700-adik nagyon hátul van - tiszta szerencse, hogy nem mond (szinte) semmit, mert a kritériumok nemigazán a túdást mérik).
De ha (mint azt boditamas sugalja), százszámra gyártják az olyan szakit, akire a társadalomnak nincs szüksége, akkor kicsit a nebulók (szülei/tanácsadói/sulitanárai) is vessenek magukra: miért is nem néztek jobban körül?
Akarom mondani, mindenki a maga sorsának kovácsa (kellene legyen). Fizessen, oszt' vigye a túdását, ahova akarja.

A kolozsvári informatika-lici elsõ végzõi mára már ötvenegynéhány évesek - anno, én is tartottam nekik egy pár elõadást, mint a suli vendége. Persze osztán mindegyik egyetemet végzett - informatikát, mérnökit, stb.. Elég az hozzá, hogy múlt szombaton tartották meg az idelehorgonyzott volt sulisok kertipartiját - valami negyvenen voltak - a fiatalabbak még emlékeztek az öregebbekre (mint ahogy ez minden liciban a helyzet).
Kérdem én: ha egy ilyen pici helyen, mint Torontó, (legallább) negyvenen vannak, akkor hányan kerülhettek a világ többi részére? Mennyi ez százalékban? Miért is van ez? Hogy vannak az otthon maradottak? Mikor lessz jobb?

És ez csak egyetlen egy szakma - amihez a sors úgy hozta, hogy értsek....
Kánya

HozzászólásSzerző: judy » 2009.06.30. 06:12

A felhígult azt jelenti ,hogy felvesznek százhúzat ,mert fizeti és nem foglalkoznak azzal ,hogy ki mit tud,csak azzal,hogy vitte pénzt a vezetőtanárnak?Fizetni a fizetésesen,na ez igen ez egyetem :o
judy

HozzászólásSzerző: Strongbow » 2009.06.30. 11:32

Ha felvesznek 12o-at és fizetnek is (általában anyuka és apuka) akkor a kedves gyerek foglakozzon a tanulással. Jómagam meglett, korosan végeztem el az UBB-n egy ...na egy szakot és meglehetősen jó előadók voltak, Mo-ról, Németo-ból, Angliából stb. Laza érdekes előadások voltak és töméntelen biblógráfia megadva. A vizsgákon nagy pofáraesés volt mert a biblógráfiából is kérdeztek (sokat), aki meg nem nézett utána az csak bámult mint Kati a vásárban. Aki meg azért látogatta az előadásokat mert tanulni is akart az megkereste a könyvtár kapuját is. Fiam idén végezte az egyetemet és bele-belenéztem a nyomtatott kurzusaiba. Nagyon jó szinvonalú igencsak mai korral tartó kiadványok. Kánya bácsi, van egy világranglista a világ első 5oo egyeteme. Azokat jegyzik oda bekerülni az már rang. Pár éve az UBB- nem jegyezték sehol. A 7oo-ik hely már nagyon jó a nyomulás szitjén.
Strongbow

HozzászólásSzerző: judy » 2009.06.30. 11:52

Sajnos a fizetéses helyekből csak egy nagy pénzkassza lett a tanárok nagy örömére akiket marhára nem érdekel,hogy elvégzed vagy sem az egyetemet,csak fizess.Mit garantálnak azért a pénzért?Semmit.Színvonalas oktatás az ,ha a tanár diktál és mellébeszél?
judy

HozzászólásSzerző: segito » 2009.06.30. 16:26

a vizsgaztatasi modszer szabhatja meg, hogy azt az oskolat hova soroljuk, persze az eloadas szinvonala utan. mert ha valaki jol ad elo, de fizetes ellelneben nem torodik, hogy Te mennyire vagy folkeszult, az mar nem ad jo szinvonalat a sulidnak.
Szabad világ

"Wisdom we know is the knowledge of good and evil- not the strength to choose between the two."
--John Cheever --
segito

HozzászólásSzerző: judy » 2009.06.30. 17:40

segito írta:a vizsgaztatasi modszer szabhatja meg, hogy azt az oskolat hova soroljuk, persze az eloadas szinvonala utan. mert ha valaki jol ad elo, de fizetes ellelneben nem torodik, hogy Te mennyire vagy folkeszult, az mar nem ad jo szinvonalat a sulidnak.

végre valaki érti,hogy miről beszélek
judy

HozzászólásSzerző: Kánya » 2009.06.30. 18:14

Strongbow írta:...van egy világranglista...

Ismerem - láttam - hirtelenében nem találom - tiszta szerencse, hogy már nem is kell. :)
Szóval, az úgy van, hogy ezek nem szarakodnak az egyetemek tanárainak egyenkénti felmérésével. Számukra, az egyik (legfontosabb) mérce az, hogy milyen befolyásos poziciókba kerültek végzõik ("alumni"). Egy másik meg, hogy, egy tanárra átszámítva, hány tudományos munka jelent meg az adott egyetem égisze alatt.
Mindez nagyon szép és jó egy kiforrott kapitalista világban. De ahol a hagyomány nem követeli meg, hogy tartsd a kapcsolatot az egyetemeddel életed végéig, ott ez nemigazán mérhetõ le. A BB/PKE/Sapientia még abban a peckhes helyzetben is vannak, hogy végzõik természetszerûen "messze" kerülnek az alma matertõl, ahol aztán legkissebb gondjuk is nagyobb annál, hogy jajj, az egyetem.
A tudományos/kutatómunka pedig (nagyon sok) pénzbe kerül - ami miatt megintcsak hátrányos helyzetben vannak a kolozsvári egyetemek.
Egy harmadik kritérium az, hogy a friss végzõk hány százaléka talál munkát. Ezen javítandõ, az egyetemek melegen ápolják a kapcsolatot az alumni-val - onnan várják el a legtöbb munkaajánlatot. (Itt nincs olyan, hogy az állam "kiosztja" a job-okat a legjobbtól a legrosszabbig.) Ez kapcsolódik egy kicsit a judy panaszához, de olyképen, hogy nem a tanárt érdekli hogy te hova jutsz, hanem az egyetemet magát. S mivel errefelé nagy szégyen olyan embert ajánlani, aki nem megfelelõ az adott job-ra (soha többet nem kérik ki az ajánlásodat), megintcsak az egyetem vezetõsége az, aki elvárja, hogy a tanárok szigorúan vizsgáztassanak, illetve, "eltanácsolja" a meg nem felelõ elemeket.
Mindettõl függetlenûl, egy egyetem lehet tele lelkes, túdást igenis átadni akaró elemekkel. Csak annyi, hogy ezt nem mérik. :(
Kánya

HozzászólásSzerző: judy » 2009.06.30. 18:58

Az a gond,hogy kontraszelekció megy Kánya az egyetemen és lejáratják magukat mert olyanok kerülnek ki ,hogy írni sem tud .Na mármost az ilyet meglátják hogy elvégezte a Babes Bolyait azt mondják a hülye is elvégzi pedig nem igaz.Kiállítják saját magukról a bizonyítványt.
judy

HozzászólásSzerző: Kánya » 2009.06.30. 19:59

judy írta:kontraszelekció megy .... olyanok kerülnek ki ,hogy írni sem tud. Na mármost az ilyet meglátják hogy elvégezte a Babes Bolyait azt mondják a hülye is elvégzi pedig nem igaz. Kiállítják saját magukról a bizonyítványt.

Lehet - sõt: elhiszem, hogy te így lätod. De azért részletezhetnéd hogy megy ez, mert nem értem.
Fõként azt nem értem, hogy kerültél te olyan közzel egy ilyenhez, hogy ezt fel tudd mérni?
Akarom mondani, ki alkalmazza az ilyeneket és miért - és meddig tartja (az ilyen kártevõket) az állásban?
Kánya

HozzászólásSzerző: judy » 2009.06.30. 20:06

Kánya írta:
judy írta:kontraszelekció megy .... olyanok kerülnek ki ,hogy írni sem tud. Na mármost az ilyet meglátják hogy elvégezte a Babes Bolyait azt mondják a hülye is elvégzi pedig nem igaz. Kiállítják saját magukról a bizonyítványt.

Lehet - sõt: elhiszem, hogy te így lätod. De azért részletezhetnéd hogy megy ez, mert nem értem.
Fõként azt nem értem, hogy kerültél te olyan közzel egy ilyenhez, hogy ezt fel tudd mérni?
Akarom mondani, ki alkalmazza az ilyeneket és miért - és meddig tartja (az ilyen kártevõket) az állásban?

Ez úgy megy,hogy az ilyeneknek általában nagy az ismeretségi körük,és ott is tartják egy munkahelyen,mert "humánus" az igazgató.Hogy kinek jó ez?Neki ,mert halad . :)
judy

HozzászólásSzerző: Vasszékely » 2009.06.30. 20:21

Az 500-as lista nem nagy dolog, a100-as már inkább, de nem ez a lényeg. A legjobb egyetem is csak egyfajta alapozást nyújthat. Utána hosszú évekig-évtizedekig tartó önképzéssel és tapasztalatszerzéssel válhat valaki értelmiségivé. Az analfabéta diplomásokat pedig tanáraikkal együtt a sokfelé megtalálható szeméttelepeken lehetne alkalmazni hulladékrágcsáló munkakörben.
Az egyetemek szinvonal-problémái minden országban fennállnak, és egyre rosszabb a helyzet. Románia e téren is hátul kullog, sok más látszattevékenységéhez hasonlóan.
Vasszékely

HozzászólásSzerző: segito » 2009.07.01. 06:21

kelet europai viszonylatban;

7 - Budapest University of Technology and Economics - vilag 307 HU
8 - Eotvos Lorand University (University of Budapest) - vilag 316 HU
11 - University of Szeged - vilag 480 HU
32 - Central European University - vilag 837 HU
44 - University of Debrecen - vilag 1,058 HU
51 - University Babes Bolyai - vilag 1,197 RO
52 - Academy of Economic Studies Bucharest - vilag 1,207 RO

VAGY ITT
Szabad világ

"Wisdom we know is the knowledge of good and evil- not the strength to choose between the two."
--John Cheever --
segito

HozzászólásSzerző: VénGalvani » 2010.07.19. 11:14

Érdekes, hiányos Kelet-Eópai lista. Miért is hiányos? Most nézek Prágáról egy filmet az m1-en. Főleg a Károly Egyetemről szól. Hát ez meg hoo marad a listáról? MEnnyi kérdés... :roll:
VénGalvani

Következő

Vissza: K Ö Z É L E T